Achievements

 

Sports - Students Achievements 2017-18

  • Ms. Barkha Gupta of B.Sc.(H) Sem I scored 403.4 in the National Shooting Competition held at Thiruvananthpuram, Kerala from 11th december 2017 to 31st december 2017. She also got qualified for the Indian Squad Trials.
  • Ms. Neha Choudhary and Ms. Pratibha Godara represented Jaipur at Senior Rajasthan State Basketball Tournament 2017-18 held in Pali from 25th December to 28th December 2017.

Sports - Students Achievements 2016-17

  • Ms. Chirantana Kumari secured a Gold medal in State Shooting Championship at Indore  from 10 – 16 August 2016.
  • Ms. Radhika Choudhary and Ms. Pooja Chopra represented Jaipur at Senior Rajasthan State Handball Tournament at Kota from 22 – 25 September 2016.
  • Ms.  Mamta Chahar, Ms.  Nivedita Rathore, Ms. Deepika Shekhawat, Ms. Mumal Kanwar, Ms. Nishtha Gupta, Ms. Taranveer Maan, Ms. Ramneek Kaur, ,Ms. Savita Choudhary, Ms. Sheetal Pawaria, Ms. Sneha Saini, Ms. Monika Jakhar and Ms. Kiran Choudhary represented Volleyball Women’s team in the Rajasthan State Senior Volleyball (W) Tournament held at Bhilwara from 29 September - 2 October 2016. Mamta Chahar and Nivedita  represented Jaipur district and also secured third position; and the remaining players represented Dhosa district.
  • Ms. Divya Purohit represented Senior District Basketball Championship at Jaipur from 7 – 9 October 2016.
  • Ms. Jagruti Chowdhry represented Jaipur district at Rajasthan State Men and Women Basketball Championship at Chittor from 16 – 18 October 2016 and also selected for Senior National Basketball Championship.
  • Ms. Vanshika, Ms. Ayushi Dalmia and Ms. Heena secured first position and collectively won a trophy, certificates, medals and a cash prize of Rs. 3100/- (team) and Rs. 1100/- (individual to Ayushi Dalmia) at JEUX 5th Inter – collegiate Table Tennis Tournament Organised by Mahaveer College, Jaipur  from 18 – 19 November 2016.
  • The IIS University Basketball Team (Ms. Sonal Shekhawat, Ms. Manmeet Kaur, Ms. Anisha Dudi, Ms. Ritika Bishnoi, Ms. Chestha Choudhary, Ms. Monika, Ms. Jagruti Chowdhry, Ms. Archana Soni, Ms. Kumud Joshi, Ms. Divya Purohit, Ms. Pratibha Godara) secured first position and have collectively won a Trophy, Medals, Certificates and a Cash Prize of Rs. 3000/- in ‘Abhivarta-17’ in Annual Inter-College Sports Fest organized by Manipal University, Jaipur from 17-19 February 2017 and won a Trophy, Medals, certificates and a cash prize of Rs. 4100/- at ‘Aaveg-17’ in Annual Inter-College Sports Fest organized by Swami Keshvanand Institute of Technology (SKIT), Jaipur from 14-16 February 2017.
  • The IIS University Volleyball Team-B (Ms. Nivedita Rathore Ms. Jaya Dwivedi, , Ms. Mamta Chahar, Ms. Kiran Choudhary, Ms. Mumal Kanwar, Ms. Nishtha Gupta) secured first position and have collectively won a Trophy, Medals, Certificates and a Cash Prize of Rs. 4000/- in ‘Abhivarta-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized by Manipal University, Jaipur from 17-19 February 2017 and at Vivekanad Institute of Technology organised from 21-23 February 2017. Also won a Trophy, Medals, certificates and a cash prize of Rs. 4100/- at ‘Aaveg-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized by Swami Keshvanand Institute of Technology (SKIT), Jaipur from 14-16 February 2017. Won a Trophy, Medals, certificates and a cash prize of Rs. 8000/- at ‘Desportivos-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized by LMNIIT, Jaipur from 20-22 January 2017.
  • The IIS University Volleyball Team-A (Ms. Taranveer Maan, Ms.Ramneek Kaur, ,Ms.Savita Choudhary, Ms.Sheetal Pawaria, Ms.Sneha Saini, Ms.Bharti Luhani, Ms. Monika Jakhar) secured second position and have collectively won a Trophy, Medals, Certificates and a Cash Prize of Rs. 2500/- in ‘Abhivarta-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized by Manipal University, Jaipur from 17-19 February 2017 and a cash prize of Rs. 2000/-  in ‘Pratishtha-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized at Vivekananda Institute of Technology organized from 21-23 February 2017.

 

  • Ms. Akshita Pareek secured a Gold medal under 49kg, Ms. Tanya Verma secured a Bronze medal under 53kg, Ms. Radhika secured a Bronze medal under 57kg, and Ms. Shivani Sharma secured a Gold medal under 67kg at ‘Aaveg-17’ in Annual Inter-Collegiate Sports Fest organized by Swami Keshvanand Institute of Technology (SKIT), Jaipur from 14-16 February 2017

 

July 2012

1. Orientation Programme

An Orientation Programme was organized by Department of Physical Education on 21st july,2012 and about 150 students attended the same programme.

2. Mountaneering & Adventure Activity(6 day certificate course)

Mountaneering & Adventure Activity (certificate course) organized in collaboration with IIS University and Adventure Academy of Rajasthan from 27th july to 1st August.

 

August 2012

1. Certificate Ceremony of Mountaneering & Adventure Course (6 days  course)

Certificate Ceremony of Mountaneering & Adventure Course was organized on 9th August 2012. Cheif guest were Prof. K.S Sharma and Dr. Rakhi Gupta.

2. Inter-class Basketball & Vollybal Competition

Inter-class Basketball & Vollybal Competition was organized from 18-21st August 2012 at ICG campus.

Results:

Basketball :                           I Place   _________      3rd Year

                                            II Place  _________      2nd Year

Vollyball   :                            I Place   _________      3rd Year

                                            II Place  _________      2nd Year

 

3. Inter Collegiate Sports Meet 

Jaipuria Institute of Management organized Ist Inter Collegiate Sports Meet on 25th August & 26th August 2012.

Results: ICG Volleyball, Athletics and Table Tennis Teams  won the trophy.

 

September 2012

BOSM Annual Sports Meet

127th BOSM Annual Sports Meet was organized by BITS, Pilani (Rajasthan) from 13-17 September 2012. 8 ICG Basketball players participated in BOSM.

 

Inter College Sports Meet (2012)

The IIS university proved its mettle yet again by winning table tennis ,volleyball,discuss throw at Ist and IInd position in Inter College Sports meet, organized by Jaipuria Institute of Management from 25 -26 august.

 

Inter Collegiate Swimming Competition

UNIVERSITY OF RAJASTHAN

INTER COLLEGIATE SWIMMING (MEN AND WOMEN)
CHAMPIONSHIP 2011-2012
(27-28 AUGUST 2011)

Overall Championship Team Events:

MEN Ch. R.R Memorial PG. College, Ringus

WOMEN ICG, Jaipur
(Both) UTD, Jaipur

Individual championship:

MEN Mukesh Kumar Samota
Ch. R.R Memorial PG. College,Ringus

WOMEN Ms. Deepti Bhargav
UTD, Jaipur

Winners of IIS University 

1 50 Mtrs Free Style:
Alka Bishnoi - 3rd Position
2 50 Mtrs Butterfly:
Sanha Bhadoria - 2nd Position
3 50 Mtrs Breast Stroke:
Sanha Bhadoria – 1st Position
Kriti Detha – 3rd Position
4 100 Mtrs Free Style:
Alka Bishnoi - 2nd Position
5 100 Mtrs Breast Stroke:
Alka Bishnoi - 1st Position
Kriti Detha - 3rd Position
6 100 Mtrs Back Stroke:
Alka Bishnoi - 3rd Position
7 200 Mtrs Breast Stroke
Sanha Bhadoria – 1st Position
8 200 Mtrs Back Stroke:
Alka Bishnoi - 3rd Position 
9 200 Mtrs Individual Medley:
Alka Bishnoi – 2nd Position  
Kriti Detha - 3rd Position
10 200 Mtrs Free Style:
Alka Bishnoi – 3rd Position
 
11 400 Mtrs Free Style:
Alka Bishnoi - 3rd Position
Deepika Godara - 3rd Position
      TOTAL : GOLD  - 03
    SILVER -  04
    BRONZE – 08

SPORTS ACHIEVEMENT
2011-2012
INTER COLLEGIATE LEVEL

S. No. Name of Sport Position Venue Date
1. Swimming   Over all Championship ICG, Jaipur 27-28 Aug 2011
2. Tennis   II position Uni.Commerce College, jaipur 15-17sept2011
3. Basket ball Semi-finalist Bhavani Niketan College, Jaipur 30-31 Aug 2011
4. Handball Semi-finalist Biyani Girls College, jaipur 25-26 Sep 2011
5. Badminton Winner Shri balaji College, Jaipur 11-12 Dec 2011
6. Table Tennis Semi-finalist St. Wilfred College, Jaipur 11-12 Jan 2012
7. Volleyball Quarter final SGD College, Badagaon, Jhunjhunu 1-3 Sep 2011
8. Basketball,Volleyball
Athletic
General Championship Annual Inter collegiate sports festival
Organized by
IIT Rajasthan,
Jodhpur
9- 12 Feb. 2012

INTER UNIVERSITY LEVEL
The following IISU players were selected in the UNIVERSITY of RAJASTHAN WOMEN’S team in various WEST ZONE and ALL INDIA inter university tournaments:

S No. Name of the sports Name of the participants Venue And Date

Position

All India

West Zone All India
1. Basket-ball Shiji Jacob 7-12 Nov 2011. Banasthali Vidyapith. Banasthali. Winner  
  Basket-ball Shiji Jacob 17- 22 Nov 2011. Kurukshetra University, Kurukshetra   -   Member
2. Handball

Surbhi Mewara.

Rupali Choudhary

3-7Nov 2011. University of Rajasthan. Jaipur III  
  Handball

Surbhi Mewara.

Rupali Choudhary

22-26 Jan 2012.Punjab University, Chandigarh  - Members
3. Tennis Maya Singh 16-19 Oct 2011. Maharashtra Arougya Vigyan Vidyapith, Nasik III
4. Air Riffle & Shooting 1.Karnika Singh
 
2.Rajshree Ranawat
1-4 Feb 2012. Jiwaji University. Gwalior   Members
5. Badminton Vrinda Singh 10-13 Jan 2012. Mohanlal Sukhadia University, Udaipur      Members

Inter Class Sports Competition, 2011

Carom

Position   Name    Class
I Megha Kapoor & Priti Pincha BCA (I year) & B.Com   ( III year)
II   Atika Chordia & Somya Singhal B.V.A ( III year) & B.Com ( III year)
III Sneha Jain & Garima Pareek B.Com (H) IIIyear & B.Com (H) IIIyear

Chess

Position Name Class
I   Kritika Karvasara BBM Iyear
II   Timsi Jalani B.A (H) IIIyear

Table Tennis

Position   Name   Class
I   Monica Sharma   B.Com IIyear
II   Diana Rose M.J.M.C ( P)
III   Samiksha kalra BCA III year

Badminton

                                                         I Position – II year

Name   Class
Heena Jain B.Com(H) II year
Vinita Alahawat B.Com (H) II year
Jyoti Maan B.A (H) II year

                                                           II Position – I year

Name   Class
Vrinda Singh   BCA I year
Esha Sherry BCA I year
Shruti Dhawan BCA I year
Sakshi Singh B.A I year

                                                           III Position - III year

NAME CLASS
Samiksha Kalra BCA III year
Garima Pareek B.Com (H) III year
Payal Jain B.Com (P) III year
Timsi Jhalani B.A (H) III year

Volleyball

                                                        Winner - III year

NAME CLASS
Reni Berry B.COM(P)
Manju Choudhary   BBM
Rashmi Khatri B.COM (P)
Timsi Jhalani BA (H)
Pragya Sharma BCA
Priti Pincha B.COM(P)
Somya Singhal B.COM(P)
Ragini Bansal BBM III
Garima Pareek B.Com(H)
Shubhra Godha BVA
Samiksha Kalra BCA

                                                        Runners up - PG & II year

name CLASS
Diana Rose M.J.M.C (Pre)
Monica Sharma B.Com
Pratibha Ratore M.H.R.M (Pre)
Deepika Godara M.H.R.M (Pre)
Vinita Alhawat B.Com (H) IIyear
Kulvinder Kaur B.Sc IIyear
Shruti    
Vasundhara Chauhan M.H.R.M (Pre)
Paramjeet   M.H.R.M

 

Basket Ball

                                                         Winner - I year

NAME CLASS
Shiji Jacob B.Com (H)
Anshu Bishnoi B.Sc (P)
Ranu Singh Chauhan B.Com (H)
Meeli Dukiya B.Com(H)
Nikita Gupta B.Com(P)
Bharti Purswani B.Sc (H)
Garima Jairath BBM

                                                         Runners up - III year

class name
Payal Jain B.Com (P)
Sneha Jain B.Com (H)
Garima Pareek B.Com(H)
Reni Berry B.Com (P)
Atika Chordia BVA
Timsi Jhalani B.A (H)
Samiksha Kalra BCA IIIyear

Cricket

                                                         Winner - PG & II year

class name
Diana Rose M.J.M.C (Pre)
Akansha     
Palak Ghiya B.Com (P) II year
Monica Sharma B.Com IIyear
Kulvinder Kaur B.Sc IIyear
Anshika Gupta MA (Pre)
Shrutika Khandelwal MA (Pre)
Chitra Singh    B.A (H) II year
Tanika Mihani B.Com II year
Heena jain B.Com (H) II year
Seema Yadav B.Sc IIyear

                                                         Runners up - III year

name class
Samiksha Kalra BCA
Harshita Shakhtawat BVA IV year
Kanushree Sisodia BA
Somya Singhal B.Com (P)
Sneha Jain B.Com(H)
Garima Pareek B.Com(H)
Timsi Jhalani BA (H)
Reni Berry B.Com (P)
Vasundhara Pareek B.Com(H)
Atika Chordia BVA IIIyear
Priti Pincha B.Com(P)
Smita Bhargava B.Com(H)
Shubhra Godha   BVA

Swimming

                                                         50 mt Free Style

position name class
I   Umang Yadav B.Com III year
II   Kriti Detha B.Com II year
III   Rashi   B.Com I year

                                                         100 mt Free Style

position name  class
I   Umang Yadav B.Com III year
II   Rashi   B.Com I year
III   Neha Ghasoliya B.Com (P) II year

                                                          50 mt Back Stroke

positon name class
I   Umang Yadav B.Com III year
II   Deepika Godara M.H.R.M (Pre)
III   Kriti Detha B.Com II year

                                                          50 mt Breast Stroke

positon name class
I   Deepika Godara M.H.R.M (Pre)
II   Prakriti Agarwal B.Com II year
III   Kriti Detha B.Com II year

                                                     100 mt Race

position name class
I   Kiran Deep Romona B.Com (H) I year
II   Vasundhara Raje B.Com II year
III   Pragya Sharma BCA III year

                                                      200 mt Race

position name class
I   Deepika Godara M.H.R.M (P)
II   Garima Pareek   B.Com (H) III year
III   Atika Chordia BVA III year

400 mt Race

position name class
I   Rashmi Yogi BA II year
II   Pragya Sharma BCA III year
III   Arpita Modak B.Com ( H) I year

4 X 100 mt Relay

                                                          I Position

name class
Diana Rose M.J.M.C ( Pre)
Deepika Godara M.H.R.M (Pre)
Vasundhra Raje B.Com II year
Pratibha Rathore M.H.R.M (Pre)

                                                          II Position

name class
Pragya Sharma BCA III year
Shubhra Godha BVA III year
Garima Pareek   B.Com (H) III year
Atika Chordia   BVA III year

                                                          III Position

name  class
Preeti Pincha B.COM (P)III year
Timsi Jhalani B.A (H) III year
Renni berry B.COM (P) III year
Khyati    BBM (P) III year

Shot Put

position name class
I   Reni Berry B.Com (P) III year
II   Atika Chordia BVA III year
III   Garima Pareek B.Com (H) III year

Javelin Throw

position name class
I   Kulvinder Kaur B.Sc II year
II   Diana Rose M.J.M.C (Pre)
III   Shikha Mittal B.A III year

Discuss Throw

position name class
I   Diana Rose M.J.M.C (Pre)
II   Jyotsna B.A II year
III   Atika Chordia BVA III year

Inter Class Badminton Competition 8-9th Nov 2011
                                                            Winner IInd  year  SEM III

class name
VRINDA SINGH BCA IIyear
NEHA SINGH  
ANAMIKA GODHA Bcom Pro.CA IIyear

                                                           IIIrd year  Runner-ups  SEM V 
 

class name
Hina Jain B Com Hons.
Vinita Ahlawat B Com Hons.
Jyoti Mann BA Eng Hons